25/02/2021

Njeriu më i pasur në botë i përfiton edhe 22 miliardë euro të tjera në kohë pandemie

Koronavirusi i ka rritur vlerën neto të miliarderit amerikan Jeff Bezos për 24 miliardë dollarë (22 miliardë euro), falë kërkesave të shumta për blerje në Amazon.

Themeluesi dhe shefi ekzekutiv i platformës Amazon është tashmë personi më i pasur në botë, por tani sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg, pasuria e tij kap vlerën e 138 miliardë dollar (126 milionë euro), raporton The Independent, transmeton lajmi.net.

Të martën, çmimi i Amazon u ngjit në 5.3 përqind, pas frekuentimit të shumtë në internet të konsumatorëve gjatë pandemisë koronavirus.

Ekonomia amerikane pritet të tkurret në gati dyfish në raport me ekonominë globale, sipas FMN, me një rënie prej 5.9 përqind të PBB-së për vitin 2020.

Bezos bëhet miliarderi më i fundit që përfiton nga ndalesa e tanishme ekonomike.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *