Analisti boshnjak citon një deklaratë të Kurtit për “shkëmbim të territoreve” – reagon Richard Grenell

Posted by

nalisti boshnjak, Jasmin Mujanoviq, ka bërë të ditura disa nga deklaratat e kryeministrit në detyrë të Kosovës, Albin Kurti, gjatë një konference online.

Sipas tij, Kurti ka thënë se bisedat për shkëmbimin e territoreve filluan gjatë mandatit të Federica Mogherinit dhe ishte udhëhequr nga zyrat e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe atij të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, përcjell Telegrafi.

Siç ka cituar analisti boshnjak kryeministrin Kurti, “Grenell e mori këtë ide dhe ka vazhduar të bëjë presion në bllokun e Kurtit për tu pajtuar me atë që ai (Kurti) mendon se është një zgjidhje e shpejtë dhe e pamatur”.

Jasmin Mujanović

@JasminMuj

Kurti adds that the collapse of his govt was a veritable “coup” and adds that Amb. Grenell was intimately involved in this process. Says that Grenell wants a rushed deal with Serbia that will involve territory exchange.

Jasmin Mujanović

@JasminMuj

He says that the land swap talk begun already during the tenure of @FedericaMog, and was being directly handled by Vucic and Thaci offices. Grenell picked up this idea and has continued to pressure Kurti’s bloc to acquiesce to what he (Kurti) thinks is a reckless quick fix.

25 people are talking about this

Dhe ndaj një deklarate të tillë ka reaguar Richard Grenell, i dërguari i posaçëm i administratës së Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi.

Richard Grenell

@RichardGrenell

There has been absolutely no talk of land swaps from me – and it’s never been discussed by anyone else in my presence. We have said this many times. https://twitter.com/jasminmuj/status/1252227368242069504 

Jasmin Mujanović

@JasminMuj

Replying to @JasminMuj

He says that the land swap talk begun already during the tenure of @FedericaMog, and was being directly handled by Vucic and Thaci offices. Grenell picked up this idea and has continued to pressure Kurti’s bloc to acquiesce to what he (Kurti) thinks is a reckless quick fix.

315 people are talking about this

Ai e ka mohuar kategorikisht një gjë të tillë.

“Nuk ka pasur absolutisht bisedime për shkëmbim territoresh nga ana ime – dhe nuk është diskutuar prej askujt tjetër në praninë time. Këtë e kemi thënë shumë herë”, ka shkruar Grenell në Twitter.

Siç bëhet e ditur, kryeministri në detyrë, Albin Kurti ka mbajtur një konferencë për mediet ndërkombëtare, e cila është organizuar nga “PresseClub Concordia” me seli në Vjenë. /Telegrafi/

Leave a Reply