COVID-19: Në Maqedoni një i vdekur, 12 të shëruar dhe 66 raste të reja

Posted by

Ministria e Shëndetësisë njofton pacientja që para dy dite ndërroi jetë në spitalin “8 shtatori” në Shkup ka rezultuar pozitiv me koronavirus. Pacientja e moshës 76 vjeçe është shtruar në spital me simptome të virusit korona. Numri i viktimave si pasojë e Covid-19 në vendin tonë tashmë shkon në 45.

Gjatë ditës së sotme janë shëruar edhe 12 pacient nga Shkupi të cilët po kuroheshin në kushte shtëpiake. Numri i pacientëve të shëruar në vendin tonë tashmë shkon në 98.

Në 24 orët fundit prej gjithsej 500 testeve të realizuara, 66 raste kanë rezultuar pozitiv me Covid-19. Sipas qyteteve rastet janë shënuar në: Shkup-10, Kumanovë-27, Shtip-3, Prilep-4, Tetovë-5, Strugë-4, Veles-2, Ohër-5, Gostivar-1, Koçani-3 dhe Negotinë-2. Sipas statistikave të fundit numri i personave të diagnostifikuar me Covid-19 në vendin tonë shkon në 974.

Sipas vendbanimit, deri më tani raste janë regjistruar në:
-Shkup – 339
-Kumanovë – 262
-Dibër – 49
-Shtip-31
-Prilep –89
-Tetovë – 43
-Strugë – 47
-Veles – 36
– Manastir –9
– Ohër –9
-Kavadarci – 3
-Gostivar -10
-Gjevgjeli – 4
-Strumicë – 2
-Kriva Pallankë-4
-Radovish – 4
-Krushevë – 3
-Koçani – 25
-Probishtip – 2
-Kërçovë – 1
-Negotinë -2

Leave a Reply