,

Forcat saudite vrasin një njeri që nuk pranoi të hiqte dorë nga prona

Posted by

Abdul Rahim al-Hwaiti dyshohet se u qëllua për vdekje pasi ai nuk pranoi të hiqte dorë nga pasuria e tij për një mega-projekt të Detit të Kuq.

Një qytetar saudit që refuzoi urdhrat e qeverisë për të hequr dorë nga shtëpia e tij për tu ndërtuar një rrugë për një mega-projekt të ri u vra nga forcat e sigurisë, sipas aktivistëve sauditë.

Burri, i cili e identifikoi veten si Abdul Rahim Ahmad Mahmoud al-Hwaiti, tha në një video të postuar në internet se ishte nga qyteti i al-Khraybah në rajonin veriperëndimor të Detit të Kuq. Ai dhe banorët e tjerë po ushtroheshin presion nga qeveria që të hiqnin dorë nga pronat e tyre dhe të pranonin kompensimin financiar, tha ai. – Atdheu Lajm

Burimi-Al Jazeera

Leave a Reply