Procesioni sicilian për vëllain e shefit të Cosa Nostra Luigi Sparacio pretendohet të ketë thyer ligjet e sigurisë Covid-19 Prokurorët italianë po hetojnë funeralin e vëllait të një ish-shefi të mafies sicilian me dyshimin se po shkelin bllokimin e koronavirusit të Italisë.

Fotografitë treguan një procesion funerali në Messina ku morën pjesë dhjetëra njerëz. Familja dhe miqtë u mblodhën në rrugë për të shoqëruar arkivolin që mbante Rosario Sparacio, 70 vjeç, vëllai më i madh i Luigi Sparacio, i cili u konsiderua si një nga kokat më të rëndësishëm të Cosa Nostra në vitet 1990 dhe që përfundimisht u kthye në bashkëpuntor të policisë.

Lajmi, i raportuar për herë të parë nga gazeta La Gazzetta del Sud, ka ngjallur debate në Itali ku që nga fillimi i marsit një dekret qeveritar ka ndaluar të gjitha tubimet fetare, përfshirë funeralet dhe dasmat, në mënyrë që të përmbajë përhapjen e Covid-19. Në qytetet e goditura më shumë nga pandemia e koronavirusit, arkivolet janë në pritje të varrosjes, të mbajtura në kisha, dhe kufomat e atyre që kanë vdekur në shtëpi po mbahen në dhoma të mbyllura.

Claudio Fava, presidenti i komisionit antimafia të Sicilisë, tha: “Ndërsa në Itali nuk ka funerale dhe dasma, si është e mundur që në Messina dhjetëra njerëz të shoqëronin trupin e vdekur të vëllait të një shefi mafioz në varreza?” Fava, duke komentuar fotografitë e publikuara nga faqja e internetit e lajmeve lokale Messina Ora, tha se pas arkivolit “kishte makina, motoçikleta dhe miq”. Vëllai i njeriut të ndjerë, Luigi Sparacio, dikur u konsiderua mafiozi më i fuqishëm në Siçili lindore dhe ishte shumë afër me shefin e bosëve sicilian, Nitto Santapaola. Sparacio u delegua gjithashtu për të mbajtur marrëdhëniet e Cosa Nostra me mafien e Ndrangheta Kalabrian në territorin italian përpara, në 1994, se ai të vendoste të punojë me autoritetet.

Familja e Rosario Sparacio kritikoi shtypin dhe politikanët pasi shpërtheu debati për varrosjen. “Ju duhet të na lini vetëm në dhimbjen tonë, ne nuk kemi marrë asgjë nga askush,” shkroi një nga të afërmit në Facebook. “Ne jemi njerëz të mirë. Nëse ne me të vërtetë do të ishim ata bosët mafioz që ju i proklamoni aq shumë, nuk do të guxonit të na sulmonit.

By IZ

Leave a Reply