Martti Ahtisaari po shërohet nga koronavirusi, del negativ në testin e parë

Posted by

Ish-presidenti i Finlandës, Martti Ahtisaari, i cili fitoi çmimin Nobel për Paqen në vitin 2008, po shërohet pasi u infektua me koronavirus, tha të martën zyra republikane e Finlandës, rreth tre javë pasi Ahtisaari dhe gruaja e tij u konstatuan se kishin kontraktuar sëmundjentransmeton Gazeta Express.

“Mostrat e fundit të koronavirusit të Presidentit Martti Ahtisaari dhe Zonja Eeva Ahtisaari janë provuar negative dhe ato vazhdojnë të shërohen,” tha zyra në një deklaratë.

Infeksioni i Ahtisaarit u konfirmua në 23 mars.

82-vjeçari Ahtisaari, i cili ishte president i Finlandës nga 1994 deri në 2000, fitoi çmimin Nobel për Paqe për kontributin e tij të gjatë në ndërmjetësimin e paqes, dhe ndërmjetësimin në çështjen mes Kosovës dhe Serbisë.

Leave a Reply