Thuhet se të vendosësh një qepë të prerë në shtëpi largon viruset dhe gripin. Ideja është që qepët kanë aftësinë të thithin bakteret dhe viruset. Nuk ka asnjë të vërtetë për asnjë prej këtyre pretendimeve.

Hulumtuesit thonë se nuk ka asnjë provë shkencore që një qepë e papërpunuar e prerë thith mikrobet ose thith ajrin e toksinave/helmeve, transmeton Gazeta Shneta.

Pse nuk funksionon?

Qepët nuk ofrojnë një mjedis të mirë për bakteret ose viruset të shumohen ose të jetojnë. Edhe nëse një qepë mund të nxjerrë mikrobet nga dikush nuk ka asgjë të veçantë në lidhje me atë se një qepë do të vrasë ato patogjenë.

Trupi juaj, nga ana tjetër, është një mjedis tërheqës për bakteret dhe viruset, të paktën në fillim.

Kur sëmureni, bakteret mikroskopike ose viruset hyjnë në trupin tuaj dhe shumohen: trupi juaj vepron si një mikpritës.

Kur sistemi juaj imunitar vëren këto mikrobe pushtuese, ai lëshon antitrupa në përpjekje për t’i luftuar ato, gjë që bën ënjtje dhe inflamacion.

Kjo është ajo që shkakton simptoma që përjetoni kur sëmureni, të tilla si mukus të tepërt, kollë, dhimbje të fytit dhe dhimbje koke.

Nga lindi kjo ide?

Ilaçi popullor për të mbajtur një qepë të papërpunuar në dhomë kur jeni i sëmurë daton që nga 1500. Gjatë murtajës bubonike, qepë të prera u vendosën reth shtëpive për t’i mbajtur njerëzit larg sëmundjes vdekjeprurëse.

Në atë kohë, besohej se të gjitha sëmundjet përhapeshin nëpër ajër. Këto retë e sëmundjes ose miasmas mendohej se ekzistonin kur kishte ajër të keq.

Në historinë më të fundit, njerëzit përdorën qepë të prerë në një dhomë në përpjekje për të mbrojtur kundër pandemisë së gripit të vitit 1918.

Por, sipas hulumtimeve, vendosja e qepës në dhomë nuk do t’ju trajtojë ose ju pengojë të merrni një ftohje. Larja e duarve rregullisht, shmangia e turmave gjatë sezonit të gripit dhe kujdesja për shëndetin tuaj duke ngrënë mirë, duke bërë ushtrime dhe gjumë të bollshëm mund të iu ndihmojë të qëndroni të shëndetshëm. /GazetaShneta/

By admin

Leave a Reply