Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka njoftuar se shtatë persona janë shëruar nga koroanvirusi, dhe pesë të tjerë janë konfirmuar se janë infektuar me të.

Sot janë testuar 128 mostra në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare, të marra nga rastet e hospitalizuara në Klinikën infektive dhe në terren.

Rezultatet kanë verifikuar se pesë persona kanë rezultuar pozitiv me virusin Covid-19.

E sot gjatë ditës gjithashtu është konfirmuar se janë shëruar edhe shtatë persona të tjerë, shifër kjo që në total e çon numrin e të shëruarve në 23 gjithsej.

Rastet pozitive janë raste kontakti, dy prej të cilave janë nga fshati Banjë e Malishevës, një nga kryeqyteti, dhe një nga fshati Smrekonicë e Vushtrrisë.

Deri më tash në Kosovë janë infektuar gjithsej, 140 persona, 23 janë shëruar dhe një ka vdekur.

Më poshtë gjeni njoftimin e plotë nga IKSHPK:

SHTATË TË SHËRUAR DHE PESË RASTE ME COVID-19!

Sot më 04.04.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar 128 mostra të marra nga rastet e hospitalizuara në Klinikën Infektive dhe nga gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren. Nga mostrat e marra për testim në virusin SARS-CoV-2, pesë(5) prej tyre kanë rezultuar pozitive.

Sot me 04.04.2020, janë të shëruar edhe shtatë (7) pacientë derisa numri i përgjithshshëm i të shëruarve deri me sot është njëzet e tre (23).

Rastet pozitive janë raste kontakti, dy (2) prej të cilave janë me vendbanim në Banjë -Malishevë, një (1) me vendbanim në Prishtinë, një (1) me vendbanim në Smrekonicë-Vushtrri dhe një (1) e karantinuar .

Nga data 08.02.2020 deri me 04.04.2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.871 mostra të dyshimta në virusin SARS-CoV-2 dhe prej tyre, pozitive rezultojnë gjithsej 140 raste me 1 rast të vdekjes i një të moshuari 82 vjeç.

Në IKSHPK në vazhdimësi përgjatë 24 orëve janë duke u kontaktuar dhe mbikëqyrë të gjitha kontaktet e rasteve, si dhe kontaktet e kontakteve duke iu obliguar për vetëizolim dhe të kërkojnë ndihmë mjekësore nëse kanë simptome. Deri më sot janë kontaktuar dhe janë nën mbikëqyrje 3.053 kontakte të rasteve.

 

By admin

Leave a Reply