,

Rritet në 1.769 numri i të vdekurve nga Covid-19 në Turqi

Posted by

Turqia sot konfirmoi 126 vdekje të tjera nga koronavirusi i ri (COVID-19) gjatë 24 orëve të kaluara, duke e çuar numrin e përgjithshëm të viktimave në 1.769.

Numri i përgjithshëm i rasteve të regjistruara me koronavirus është rritur në 78.546, pasi 4.353 persona të tjerë kanë rezultuar pozitivë në virusin, njoftoi ministri turk i Shëndetësisë, Fahrettin Koca, pas një takimit të Bordit Shkencor mbi Koronavirusin.

Deri më tani, gjithsej 8.631 pacientë janë shëruar dhe liruar nga spitalet, shtoi Koca.

Ai po ashtu tha se 40.270 teste janë kryer gjatë ditës së kaluar, me çka numri i përgjithshëm i testeve arrin në 558.413, raporton Anadolu Agency (AA). Turqia aktualisht po kuron 1.845 pacientë në njësitë e kujdesit intensiv, theksoi ministri Koca.

Leave a Reply