I kishin shumë lekë borxh/ Mbetet mister zhdukja e biznesmenit shqiptar në Greqi: Çfarë dihet deri më tani

Posted by

Zhdukja nga Rodosi e 46-vjeçarit kontraktor i njohur i ndërtimit nga Shqipëria, Dzani Topali, të cilit i humbën gjurmët mbrëmjen e së dielës, po kthehet në një thriller.

Punonjësit e policisë që po kryen një hetim të plotë, gjetën makinën e tij Honda CRV 4×4 me xhamat e hapur dhe pa çelësa në Kalythies në një pikë pranë mermerëve të zonës.

Një dëshmitar ka pikasur makinën në vendngjarje që prej mëngjesit të së hënës, ndërsa nga hetimet në kompaninë e celularëve u zbulua se celulari i tij është fikur që në mbrëmjen e së dielës.

Ndërsa zhdukja e kontraktorit 46-vjeçar dhe baba i tre fëmijëve u raportua mbrëmjen e së dielës, një kamerier në një restorant në Falirak ka dëshmuar se 36-vjeçari ka ngrënë së bashku me dy bashkatdhetarët e tij dhe një fëmije 10-vjeçar në lokale të hënën pasdite. Përveç kësaj, ka një deklaratë nga një ushtar që e ka parë atë në zonë në të njëjtën ditë dhe orë.

Duke qenë se për shkak të punës së tij kishte llogari të hapura dhe po përpiqej të mblidhte detyrimet , është për t’u habitur që ai nuk iu përgjigj një takimi që kishte të hënën në mëngjes me një hotelier i cili do t’i paguante 30.000 euro për punën që kishte bërë.

Një natë më parë ai dyshohet se ka pasur një takim me një tjetër hotelier me të cilin kanë rënë dakord për shlyerjen e borxheve nga një projekt tjetër. Megjithatë autoritetet dolën në përfundimin se më në fund takimi i tyre është anuluar.

Të gjitha portat e daljes nga ishulli u kontrolluan

Zhdukja e tij ka shkaktuar shqetësim te familjarët dhe miqtë. Bashkëshortja dhe vëllai i tij, të shoqëruar nga avokati i tyre, njoftuan Prokurorin Publik, drejtorin e Drejtorisë së Parë të Policisë Dodekanez dhe efektivët e Nëndrejtorit të Sigurisë Rodos dhe AT Archangelos.

Kujtojmë se 46-vjeçari kishte qenë aty pasditen e së dielës me një grup shokësh dhe ishte larguar në mbrëmjen e së njëjtës ditë për të takuar hotelierin.

Nga kontrolli i kamerave u zbulua se ai ishte nisur drejt zonës. Të gjitha portat e daljes nga ishulli u kontrolluan (Kolonas dhe porti Akadia dhe nisjet nga aeroporti) por asgjë nuk doli./abcnews.al