“Ishte student i dobët”, mediat e huaja publikojnë foton e hakerit iranian që kreu sulmin kibernetik ndaj Shqipërisë

Posted by

Mediat iraniane kanë publikuar foton e një personi i cili thuhet se ka marrë pjesë në sulme kibernetike në vende të ndryshme të botës, përfshirë këtu edhe Shqipërinë.

Advertisements

Në foton e publikuar shfaqet shtetasi Reza Salarvand i cili drejton grupin e hakerave të “Gardës Revolucionare”.

Ekipi i Salarvand ishte përgjegjës për përgatitjen e një baze të dhënash të objektivave për sulmet kibernetike, duke përfshirë anijet e ngarkesave, stacionet e benzinës dhe qendrat e kontrollit detar në SHBA dhe gjetkë.