Ky do të jetë kontakti i parë i nivelit të lartë midis dy palëve që kur Moska filloi një pushtim të Ukrainës fqinje.

Zyrtarët nga Kievi dhe Moska kanë mbajtur disa raunde diskutimesh në Bjellorusi, por takimi në qytetin jugor të Antalias shënon herën e parë që Rusia dërgon një ministër për të diskutuar krizën “për t’i dhënë fund luftës kundër Ukrainës”, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Oleg Nikolenko shkruajti Twitter mbrëmë.

Në bisedime mbërriti edhe homologu i tij rus Sergei Lavrov, tha një zyrtar turk. Dialogu midis Kievit dhe Moskës deri më tani ka çuar në disa armëpushim lokal dhe korridore evakuimi humanitar, por Rusia është akuzuar për shkelje të këtyre marrëveshjeve.

Kuleba konfirmoi në një video në Facebook se ai do të udhëtonte në Turqi për bisedime, por tha se pritjet e tij ishin “të kufizuara” pasi Rusia vazhdonte fushatën e saj brutale për të bombarduar dhe rrethuar qytetet e mëdha. Ai shtoi se suksesi i bisedimeve do të varet nga “nën cilat udhëzime dhe direktiva është Lavrov” nga Kremlini. “Nuk kam shpresa të mëdha për ta, por do të përpiqemi të marrim maksimumin nga bisedimet me përgatitje efektive”, tha ai.

Ministrat e Jashtëm të Rusisë dhe Ukrainës mbërrijnë në Turqi për bisedime të drejtpërdrejta të planifikuara për këtë mëngjes.

By atdheu1