Teksa bisedimet mes negociatorëve rusë dhe ukrainas do të fillojnë së shpejti , një zëdhënës i Kremlinit ka një paralajmërim për Ukrainën.

Ata thanë se do të vazhdonin me “çmilitarizimin” e Ukrainës (preteksti i Rusisë për pushtimin e saj) nëse Ukraina nuk plotësonte disa kërkesa të tyre, shkruan SkyNews, përjell Botapress.

Këto kërkesa përfshijnë: tërheqjen e Ukrainës nga oferta për t’u bashkuar me aleancën ushtarake të NATO-s dhe njohjen e Donetskut dhe Luhanskut në Ukrainën lindore si shtete të pavarura.
Rusia ka thënë gjithashtu se dëshiron që Ukraina të ndalojë luftimet, ose në mënyrë efektive të dorëzohet.Kremlini tha se sulmet do të “ndalonin për një moment” nëse këto kërkesa plotësoheshin.

By atdheu1