SHBA i tregon forcën ushtarake për her të parë Rusisë duke nxjerr në terren të gjithë aeroplanët luftarak

Posted by

Dhjetëra avionë luftarakë amerikanë janë ekspozuar në një bazë ajrore në Japoni, ndërsa Uashingtoni shfaq fuqinë e tij ushtarake.
“The Sun” shkruan se kjo vjen menjëherë pasi deklaratave të Joe Biden, i cili e cilësoi presidentin rus Vladimir Putin një “diktator”, duke paralajmëruar se ai “nuk e ka idenë se çfarë e pret” mes pushtimit të Ukrainës nga Moska.

Mjetet luftarake shfaqen gjatë një stërvitjeje gatishmërie në bazën ajrore Kadena në Japoni.
Një helikopter HH-60 Pavehawk mund të shihet përpara flotës së avionëve.

Po ashtu në mjetet luftarake shihet edhe një avion KC-135 Stratotanker dhe një aeroplan komandimi dhe kontrolli ajror E-3 Sentry.
Kjo lloj stërvitje kryhet në bazat e Forcave Ajrore të SHBA në të gjithë botën dhe është projektuar për të përgatitur skuadriljet për operacionet në kohë lufte.

Rutina njihet si “shëtitja e elefantit” dhe term daton që nga Lufta e Dytë Botërore. Aeroplanët kalojnë në pistë në një skedar të vetëm dhe mendohet se duken si elefantë që shkojnë drejt ujit. Një helikopter HH-60 Pavehaëk mund të shihet përpara flotës së avionëve. Po ashtu në mjetet luftarake shihet edhe një avion KC-135 Stratotanker dhe një aeroplan komandimi dhe kontrolli ajror E-3 Sentry.
SHBA-ja ka ndjekur Kanadanë dhe BE-në duke ndaluar avionët rusë nga hapësira e saj ajrore, ndërsa qeveritë perëndimore kanë shtuar sanksionet e tyre ndaj Moskës.