Kasa thotë se kjo që po ndodh në resort është çmenduri e se imazhi që po i jepet botës është e rëndë.

DURRËS– Kreu i unionit turistik shqiptar, Rrahman Kasa ka reaguar pas shembjes së pishinës te ‘Prestige Resort’. Përmes një postimi të bërë në rrjetet sociale, Kasa thotë se kjo që po ndodh në resort është çmenduri e se imazhi që po i jepet botës është e rëndë.

POSTIMI I RRAHMAN KASËS:

Sot ne Prestige resort Durres, kane zbarkuar forca te shumta te policise se shtetit dhe IKM dhe po shkaterrojne ambjentet dhe pishinat e nje hoteli qe eshte i kontraktuar nga tour operatore te medhej te turizmit boteror; si Der Turistik/Reëe Group, Apollo Nordik, Noëa Itaka, etj. Aktualisht ne resort keto Operatore kane 200 dhoma me turiste te cilet jane te tmerruar dhe parneret nderkombetar po nisin avionet qe ti evakuojne duke ju prere ne mes pushimet. Ky eshte imazh qe i dergohet botes per shqiperine turistike. Si mundet te ndodhe nje masaker e tille ndaj nje sektori prioritar te ekonomise se vendit, nga i cili perfitohet 25% e buxhetit te shtetit.Nqse shteti ka projekte apo cfardo konflikti qofte, kjo nuk mund te ndodhte tani, kur sezoni perfundon me 10 tetor. Jam pa fjale per kete cmenduri!

Në orët e para të mëngjesit, Inspektorë të Inspektoratit të Mbrojtjes së territorit kanë hyrë pranë ambienteve të “Prestigje Resort” në plazhin e Golemit, për të kryer shembjen e pishinës. Sipas përfaqësuesve të resortit kjo që po ndodh është e paligjshme pasi vetë Rama ka dhënë leje për ndërtimin e pishinës.

By admin