Mbaruan ditët pranverore, ja kur pritet të bie borë

Posted by

Deri në fund të ditës së sotme në Maqedoni do të vazhdojmë të kemi mot të vërtetë pranveror me temperatura të ajrit PRANVERË.

Nën ndikimin e një mase ajrore të lagësht dhe të ftohtë nga veriu, nesër nga perëndimi do të përhapen reshje të reja shiu, ndërsa në male borë.

Kah fundi i ditës së nesërme dhe ditën e enjte do të fryjë erë e përforcuar, herë pas here e fortë nga veriu, e cila do të shkaktojë FTOHJE TË MIRË TË MIRËSISË të motit, andaj përveç maleve do të ketë reshje të herëpashershme lokale, më të dobëta bore me lartësia rreth dhe nën 1000 metra.

E enjtja do të jetë një ditë thuajse dimërore me temperatura nën mesatare të ajrit që do të rriten në intervalin nga 3 deri në 11 gradë, por për shkak të erës së fortë veriore temperaturat do të ndjehen më të ulëta se sa janë matur aktualisht.

Ditën e enjte era herë pas here dhe lokale do të arrijë shpejtësinë mbi 70 km/h, ndërsa të premten në mëngjes temperaturat pothuajse kudo do të zbresin nën zero, për këtë arsye pritet ngrica. Në vendet më të larta dhe në male reshjet e borës do të kushtëzojnë formimin e një mbulese të re bore.

Në Shkup presim mot të ngjashëm, me ulje të ndjeshme të temperaturave të enjten, si dhe me erë të fortë nga veriu, por edhe më shumë reshje shiu nesër.