Sërish tërmet në Ballkan – ja ku ishte epiqendra

Posted by

Një tërmet i fuqishëm ka tronditur Malin e Zi mëngjesin e sotëm në orën 4 e 6 minuta.

Departamenti i sizmologjisë i Institutit për Hidrometeorologji dhe Sizmologji të Malit të Zi regjistroi një tërmet me epiqendër 5 km në jugperëndim të Çaragjesë, afër Nikshiqit.

Fuqia e këtij tërmeti në hipoqendrën (pika e nxehtë) ishte 5.4 njësi të shkallës Rihter, që korrespondon me intensitetin epiqendror të shkallës VII të shkallës Mercalli (MCS). Fokusi i këtij tërmeti është vendosur në një thellësi prej 14 km, sipas faqes së internetit.

Siç shtojnë ata, bazuar në modelin numerik të ndryshimit të intensitetit me distancën në këtë rajon, magnitudës së tërmetit dhe thellësisë së hipoqendrës, ky tërmet mund të kishte shkaktuar disa dëme materiale në zonën epiqendrore!

Sipas të dhënave të para të publikuara në faqen e EMSC, tërmeti ka ndodhur 75 km në veriperëndim të Podgoricës, 32 km larg Nikshiqit dhe qytetarët raportojnë se është ndjerë edhe në qytete në veri të vendit.

Toka në atë zonë nuk ndalet së pushuari, kështu që pas tërmetit të madh pati disa tërmete më të vogla.