Lekaj: AAK nuk do të vendosë kushte ndaj një qeverie të drejtuar nga LDK

Posted by

Nënkryetari i AAK-së, Pal Lekaj ka thënë se kjo parti do të mbështesë një qeveri të re, pasi të shteren mundësitë kushtetuese për Vetëvendosjen.

Lekaj në RTV Dukagjini ka thënë se AAK është e gatshme të mbështesë një qeveri të re nëse Vetëvendosje nuk mund ta formojë qeverinë, përcjell Telegrafi.

“Nëse Vetëvendosje nuk i ka numrat, radha është e LDK-së. Ne jemi të gatshëm ta mbështesim një qeveri të re”.

Nënkryetari i AAK-së thotë se Qeveria Kurti është shkarkuar me mbi 80 vota në Kuvend dhe sipas tij një arsye më shumë për të shkuar kjo qeveri janë edhe masat drastike që kjo qeveri ka marrë mbrëmë.

Lekaj ka thënë se AAK është e ndjeshme ndaj situatës aktuale në Kosovë dhe për këtë nuk do të vendosin kushte.

“E ka bërë të ditur edhe ish-kryeministri Haradinaj se AAK nuk do të qes kushte ndaj LDK-së”, tha ndër të tjera Pal Lekaj.

Leave a Reply