,

Qindra refugjatë Rohingya janë shpëtuar pas dy muajsh në det

Posted by

Gati 400 refugjatë Rohingya të cilët u larguan nga Bangladeshi me anije gati dy muaj më parë janë shpëtuar në det, ka thënë Garda Bregdetare e Bangladeshit, ndërsa konfirmon se të paktën 32 njerëz vdiqën gjatë udhëtimit.

Grupi, i përbërë kryesisht nga gra dhe fëmijë, u vendos në Gjirin e Bengalit në një barkë peshkimi  në mes të shkurtit, tha zëdhënësi i Gardës Bregdetare të Bangladeshit, Hamidul Islam, për CNN. Ata u përpoqën të arrinin në Malajzi, por u kthyen mbrapa, tha ai. Shpëtimi u bë të mërkurën ose të enjten.
Të paktën 32 njerëz vdiqën dhe trupat e tyre u hodhën në det, tha Islami, duke cituar deklaratat e refugjatëve të shpëtuar. “Vdekjet ishin për disa shkaqe. Disa vdiqën për shkak të mungesës së ushqimit ndërsa disa për shkak të sëmundjeve të ndryshme,” tha ai.
Ndërsa varka arriti në brigjet e Malajzisë, ajo u kthye nga autoritetet e vendit, tha Islami. Varka e mbingarkuar pastaj udhëtoi për në Mianmar dhe u përpoq të hynte dy herë, por iu mohua hyrja nga marina e Mianmar, sipas Islamit.
Roja bregdetare e Malajzsëa nuk i është përgjigjur ende kërkesës së CNN për koment të Premten.
CNN gjithashtu  të premten arriti në Ministrinë e Jashtme të Myanmar dhe ambasadën e saj në Dhaka, kryeqyteti i Bangladeshit, por nuk ka marrë një përgjigje.
Autoritetet e Bangladeshit gjetën barkën e peshkimi në ujërat territoriale të vendit të mërkurën vonë – pasi kaluan 58 ditë adrift në det – në brigjet e rrethit jugor të Cox’s Bazar. -ATDHEU Lajm

Leave a Reply