Lajmi i fundit/ “Tërmet” 6.8 ballë, mësohet epiqendra

Posted by

Një tërmet me magnitudë 6.8 ballë goditi kontenë Luding në Prefekturën Autonome Tibetiane Ganzi, në provincën Sichuan të Kinës Jugperëndimore të hënën, në një thellësi prej 16 kilometrash, sipas Qendrës Sizmologjike të Kinës.

Tërmeti ra rreth orës 12:52 të pasditës, dhe deri tani u njoftuan për 21 viktima nga autoriteti lokal.

Presidenti kinez Xi Jinping ka theksuar se shpëtimi i jetës së njerëzve duhet të jetë përparësia kryesore e punës së ndihmës pas tërmetit në provincën Sichuan.