Tërmeti “shkund” vendin, raportohet numri i viktimave

Posted by

Lëkundje të forta tërmeti janë ndjerë në Haiti, duke lënë të vrarë katër persona dhe duke lënë 36 të tjerë të plagosur, vetëm një javë pasi përmbytjet shkaktuan 42 viktima.

Tërmeti me magnitudë 4.9 në shkallën Rihter goditi rajonin jugor të Haitit dje.

Sipas Shërbimit Gjeologjik, lëkundjet e tokës ndodhën në orët e para të mëngjesit në qytetin bregdetar të Jeremie, Haiti. Thellësia fokale e tërmetit ishte 10 kilometra nga sipërfaqja dhe zgjati për disa sekonda.

Agjencia e Mbrojtjes raportoi se dy shtëpi u shembën dhe një rrugë kryesore që lidh Jeremie me Les Cayes u bllokua. Tre nga viktimat ishin nga e njëjta familje dhe u gjetën nën rrënojat e një shtëpie të shembur, shkruajnë mediet e huaja.

Tërmeti ndodhi 2 vite pas lëkundjeve katastrofike me magnitudë 7.2 Rihter në Haitin qëndror, ku mbetën të vdekur më shume se 2,200 persona dhe u shkatërruan rreth 130 mijë shtëpi. Përmbytje të mëdha goditën gjithashtu Haitin fundjavën e kaluar, duke u marrë jetën 42 personave dhe 140 të tjerë të plagosur. 18 persona janë shpallur të zhdukur dhe ende nuk janë gjetur.