Pasi erdhi koha e pjeshkëve, nëse i konsumoni ato rregullisht këto 5 pērfitime do ti keni

Posted by

Vera është stina e frutave më të shijshme dhe mes tyre janë edhe pjeshkët. Përveçse janë të shijshme, ato janë gjithashtu të pasura me vitamina, antioksidantë dhe lëndë të tjera ushqyese.

Si të gjitha frutat, edhe këto kontribuojnë në forca të blinduara të trupit, duke pasur veti të dobishme.

Ata mbrojnë shikimin

Beta-karoteni është përgjegjës për shëndetin e syve dhe pjeshkët përmbajnë një përqindje të mirë të këtij antioksidanti. Konsumimi i rregullt i pjeshkës mund të përmirësojë shëndetin tuaj të shikimit duke rritur qarkullimin e gja kut në të gjithë trupin tuaj.

Në veçanti, beta-karoteni ushqen dhe mbron retinën e syve tuaj nga radikalet e lira, ndërsa ndihmon në parandalimin e kataraktave dhe degjenerimit makular.

Ndihmojnë në ruajtjen e peshës

Pjeshkët kanë vetëm 68 kalori, me sasinë e sheqerit që nuk krijon probleme për organizmin. Nëse jeni në procesin e humbjes së peshës, pjeshkët do t’ju ndihmojnë të shmangni një rostiçeri jo të shëndetshme.

Mburojë kundër kancerit

I pasur me antioksidantë mund të ndihmojë në kufizimin e rritjes së qelizave kancerogjene. Ato njihen kryesisht për mbrojtjen efektive të organizmit kundër kancerit të mushkërive, kancerit të zorrës së trashë dhe formave të kancerit të gojës.

Kontrollojnë kolesterolin e lartë

Konsumimi i shpeshtë i pjeshkëve mund të kontrollojë nivelet e kolesterolit dhe problemet që çojnë në diabet dhe sëmundje të zemrës.

Kjo për shkak se ato përmbajnë komponime fenolike që parandalojnë oksidimin e lipoproteinave me densitet të ulët. Është gjithashtu një ushqim me beta-karoten, i cili gjithashtu ndihmon në rregullimin e niveleve të kolesterolit në gjak./kercova.net