Paralajmërim i frikshëm i shkencëtarëve: A do të shkatërrohet Interneti?

Posted by

Shkencëtarët kanë paralajmëruar se një stuhi diellore që do të godasë Tokën, pritet që të sjellë probleme në furnizimin me energji si dhe shkëputje totale të lidhjeve të internetit në të gjithë globin.

Administrata Kombëtare e Oqeanit dhe Atmosferës në SHBA ka publikuar një vëzhgim mbi stuhinë gjeomagnetike që pritet të godasë Tokën këtë fundjavë.

Paralajmërimi i parë i tillë që nga janari 2005, ku në atë kohë, doza më e lartë e rrezatimit në 50 vjet goditi tokën.

Stuhia diellore e pazakontë mund të prishë pajisjet elektronike si GPS dhe rrjetet e energjisë gjatë dy orëve që duhen për të arritur fuqinë e saj maksimale. Pas kësaj, mund të vazhdojë me forcë të reduktuar të shtunën dhe të dielën, sipas Shërbimit Kombëtar të Motit dhe Klimës në Mbretërinë e Bashkuar.

Stuhia gjithashtu mund të lëshojë një shfaqje spektakolare të dritës, ose aurora që i ngjan Dritave Veriore, në pjesën më të madhe të hemisferës veriore, duke përfshirë Britaninë e Madhe. Një seri ndezjesh diellore lëshuan vëllime të mëdha plazme në diell, duke shkaktuar paralajmërimin pasi ato u panë të mërkurën.

Ndikimet mund të ndodhin së shpejti këtë pasdite pasi dëbimet e materies dhe fushës magnetike shkaktojnë stuhi gjeomagnetike që mund të dëmtojnë krijesat e gjalla në tokë. Madje mund të zhdukë internetin në disa zona. Qendra e Parashikimit të Motit Hapësinor të NOAA-së, një divizion i Shërbimit Kombëtar të Motit, po monitoron diellin pas një serie ndezjesh diellore dhe nxjerrje masive koronale që filluan më 8 maj.

Parashikuesit e motit hapësinor kanë lëshuar një vëzhgim të stuhisë gjeomagnetike të fortë G4 për mbrëmjen e së premtes.

Shpërthimet shtesë diellore mund të bëjnë që kushtet e stuhisë gjeomagnetike të vazhdojnë gjatë fundjavës”,- thanë ata.