Media franceze jehonë pushimeve në Shqipëri: ja cilat janë 7 vendet më të mira

Posted by

“Riviera Shqiptare shtrihet përgjatë detit Jon rreth 100 kilometra nga Vlora në veri, deri në Sarandë, që ndodhet në kufirin grek”, shkruhet në artikull. Kjo vijë bregdetare shkon përgjatë limaneve të egër dhe shkëmbinjve të pjerrët nga vendpushimet bregdetare në fshatrat autentikë. Revista iu bën thirrje francezëve të pushojnë në Shqipëri, duke bërë edhe një klasifikim të vendeve më mahnitëse të cilët ato mund të vizitojnë gjatë turneut të tyre në jug të Shqipërisë.

Vlora – hyrja në Rivierën Shqiptare

I vendosur në zemër të gjirit me të njëjtin emër, qyteti i Vlorës është i mbushur me vende emblematike; Sheshi i Flamurit dhe Muzeu i tij i Pavarësisë, Xhamia e Muradies, Varrezat e Dëshmorëve… “Në fund të këtij pushimi kulturor, kthehuni në bregdet për të shijuar gjiret e egra dhe limanet me ujëra të pastër kristal. Shijoni një zhytje sensacionale për një zbulim të Rivierës ekzotike!”, shkruhet në artikull.

Orikumi – jeta tradicionale vendase

Vazhdoni udhëtimin tuaj drejt fshatit të bukur të Orikumit, një ‘portret’ i vërtetë i jetës lokale. Lëreni veten të tundoheni nga pyjet e larta deri në mbi 2000 metra mbi nivelin e detit. Do të zbuloni shumë lloje pemësh me forma mahnitëse, si dhe një përqendrim të lartë të kafshëve të egra, duke përfshirë shqiponjat e arta dhe ujqërit.

Dhërmiu –  fshati me dy pamje

Në verë, fshati shndërrohet në një vendpushim të kushtueshëm dhe të gjallë bregdetar. Dhërmiu kufizohet nga një plazh olimpik me rërë të hollë dhe me pamje nga Manastiri i Shën Theodhorit, duke formuar një mjedis mahnitës!

Jala- e imët dhe e artë

Jala është një nga plazhet më të bukura në rajon. Rëra e saj e imët, e artë dhe uji i kaltër, formojnë një peizazh idilik.

Lukova – fshati i njëmijë aromave

Vazhdoni udhëtimin drejt Lukovës. Një thesar i vërtetë ku ajri i kripur i detit Jon përzihet me aromat e luleve të egra dhe portokalleve. Ky fshat në bregdetin shqiptar është shtëpia e një prej plazheve më të bukura në të gjithë vendin dhe do t’ju lejojë të relaksoheni në qetësi të plotë.

Saranda turistike – foto ATSH

Saranda – joshëse

Ky qytet bregdetar me një atmosferë miqësore ndodhet pikërisht përballë ishullit të Korfuzit. Shkoni për një shëtitje në shëtitoren e saj bregdetare, dhe ndaloni në fshatin e vogël të Ksamilit për t’u çlodhur në plazhet e mrekullueshme dhe për të notuar në ishujt e tij. Mos e humbisni sitin arkeologjik të Butrintit, i listuar si një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, më pak se 20 kilometra në jug.

Butrinti – një nga vendet e klasifikuara të UNESCO-s

Butrinti, një park kombëtar dhe vend arkeologjik, është një vend i paharrueshëm që do t’ju lejojë të zhyteni në historinë e largët të vendit. Në zemër të një ekosistemi të jashtëzakonshëm, vendi ndërthur monumentet historike të lashta greke me atraksionet natyrore të bimësisë së ruajtur. Një vend ideal për të përfunduar udhëtimin në Rivierën Shqiptare!

“Shqipëria nuk është prekur ende nga turizmi masiv, –  shkruhet në artikull, – por po tërheq gjithnjë e më shumë turistë që kërkojnë autenticitet dhe udhëtime të orientuara drejt natyrës dhe kulturës.

Ka shumë gjëra për të parë dhe bërë në Shqipëri! Plazhe të mrekullueshme, vende të UNESCO-s, monumente historike…

Shqipëria ka një histori magjepsëse dhe një trashëgimi arkitekturore që ia vlen të vizitohet. Adhuruesit e natyrës mund të eksplorojnë male, pyje dhe shtigje të shumta të ecjes.

Zgjidhni udhëtimin tuaj midis majit dhe tetorit: temperatura e detit është e këndshme, shirat janë të lehta dhe transparenca nënujore është e shkëlqyer”, përfundon artikulli.